Lanýžové degustační menu

SAMOPAL ZE VZDUCHOVKY? Vlastivědné muzeum zve na unikátní výstavu

Vlastivědné muzeum zve na unikátní výstavu

foto: VMO

10. 11. 2024 - 19:01

Olomouc -  Vojenské, lovecké, civilní i sportovní palné zbraně – od mistrovských děl 17. století po současnost. Ve Vlastivědném muzeu v Olomouci (VMO) startuje výstava Příběhy palných zbraní, která na stovce jedinečných příběhů reflektuje osudy vybraných exponátů a jejich tvůrců i rozmanité a mnohdy křivolaké cesty jednotlivých zbraní do muzejních depozitářů. Výstava tímto otevírá roční vzdělávací cyklus Fenomén: Obrana.

 

Výstava zdůrazňuje různorodost užití, funkce a vzhledu palných zbraní v průběhu staletí. Návštěvníci poznají proces výroby a řemeslného zpracování i uplatnění technologických novinek a zajímavostí při jejich vzniku. Ve vitrínách se objeví přes 300 exponátů, které doplní další sbírkové předměty. K vidění bude například kolekce olomouckých hradebních pušek, terčovnice zdejších ostrostřelců, vzácné lovecké pušky či orientální zbraně. 

 „Výstava je výsledkem dlouhodobé spolupráce naší instituce s kolegy z Východočeského muzea v Pardubicích. Díky jejich vstřícnosti se nám podařilo vytvořit unikátní ucelenou kolekci, kterou snad ocení nejen příznivci militarií, ale také široká veřejnost. Jsme přesvědčeni, že výstava dokáže zaujmout návštěvníky každého věku, a to i ty bez hlubší znalosti oboru, řekl historik a kurátor Karel Podolský z Vlastivědného muzea v Olomouci. Podle spoluautora historika Jana Tetřeva z pardubického muzea by si lidé měli z výstavy odnést poznání, že zbraně k lidem patří. „Jsou ukázkou vrcholných řemeslných a technologických dovedností doby, v níž vznikaly. Ačkoliv je jejich hlavním účelem lov nebo boj, nemůžeme je přehlížet – jsou součástí historie. 

Návštěvníci se seznámí s mistry puškařského řemesla

 Symbolickým propojením obou muzeí je honosně zdobená kulovnice puškaře Wenzela Pursche, která byla vyrobena v Olomouci a dnes patří k nejkrásnějším exponátům sbírky v Pardubicích. Lidé se seznámí s příběhem puškaře Georga Keisera, který vyráběl zbraně pro císaře Leopolda I. Zajímavý osud měl také Antonín Vincenc Lebeda, který je považován za nejlepšího českého puškaře 19. století. V jeho dílně vznikaly ty nejluxusnější zbraně pro bohaté klienty, včetně císaře Františka Josefa I. Na výzdobě jeho děl se podílel i slavný malíř Josef Mánes.

 „Mnozí puškaři to dotáhli skutečně daleko, i když pocházeli ze skromných sociálních poměrů. Dokázali se i v těžkých dobách uživit a mnozí se proslavili i daleko za hranicemi své země. V rukou těch nejlepších pak vznikala doslova umělecká díla vytvořená s použitím těch nejkvalitnějších materiálů, nešetřilo se stříbrem ani zlatem,“ upřesnil Karel Podolský. 

V expozici se objeví i nejrůznější kuriozity

Příchozí uvidí pušky tereziánských válek, ale i ty, které nosili vojáci napoleonské éry. Nechybí trombony-brokovnice, které měli strážci dostavníků na ochranu před lupiči. Zájemci se dozví, jak vypadaly předchůdkyně přesných sportovních zbraní, které dnes vyhrávají olympiády, nebo zjistí, jak se na střelnicích bavili měšťané s perkusními terčovnicemi. Na výstavě se objeví prababička útočných pušek, které dnes používají armády většiny států. Vystaveny jsou i neobvyklé amatérské výrobky, které si lidé vytvořili v rozporu se zákonem. Kuriozitou je například pokus o výrobu samopalu ze vzduchovky.

 „Jsem rád, že naše největší krajské muzeum výstavu Příběhy palných zbraní obohatí o spoustu interaktivních prvků a také o celoroční vzdělávací cyklus Fenomén: Obrana. Zaujal mě i doprovodný program ve formě přednášek, workshopů a besed. Věřím, že si najde příznivce nejen mezi odborníky, ale osloví i laickou veřejnost včetně škol. Zbraně totiž nepatří pouze do minulosti, ale jak můžeme v kontextu posledních let vidět a slyšet, ovlivňují i přímo nás,“ řekl Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.

 

 

Další články