Lanýžové degustační menu

„Téma“ imigranti: Šance pro ambiciózní politické trosky

„Téma“ imigranti: Šance pro ambiciózní politické trosky

09. 02. 2016 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Podle Eurostatu členské státy EU za celý rok 2015 přijaly celkem 1 221 855 žádostí o azyl. S ohledem na počet obyvate Evropské Unie, což je necelých 508 milionů, se jedná o přibližně 0,2 procenta. To ale určitě neplatí pro celou Evropu: Česko rozhodně nepatří mezi cílové země migrantů a počet žadatelů o azyl je u nás násobně menší, než v některých jiných zemích. Statisticky by na stotisícovou Olomouc vycházelo asi osm lidí, ve skutečnosti je to ještě méně – policie loni v Olomouckém kraji registrovala pouhé tři osoby. Minimálně v českých podmínkách jde tedy jednoznačně o vymyšlené, neexistující „téma“.

Přesto vzniklo. A vrací politický život politickým zombiím a troskám všeho druhu, jejichž celkem nedávné teze o parazitujících Romech na sociálních dávkách zjevně k fantastickému volebnímu úspěchu a masové oblibě nevedly. Pokud jde o to, co tvrdí, pak jistě – nějaká část imigrantů, nelze říci jaké procento, jsou darebáci, možná schopní odpalovat bomby na fotbalových stadionech. Jistě jsou infiltrovaní mezi skutečné utečence potřebující pomoc. Jakkoli nelze toto bezpečnostní riziko podcenit, opět: statisticky je počet skutečných teroristů mezi nimi řádově (čti násobně) nižší, než třeba počet vrahů, propuštěných po odpykání trestu ve stejném období na svobodu z moravských věznic od počátku roku 2016.

Hra se statistickými daty je ovšem vůbec nesmírně zajímavá: jako obyvatel Olomouckého kraje máte 2900 krát vyšší pravděpodobnost, že v roce 2016 zemřete rukou násilnického příbuzného, než rukou bojovníka Islámského státu. Pravděpodobnost, že se stanete obětí násilného trestného činu spáchaného policistou je vyšší 1 500 krát, a varianta, že zemřete na předávkování heroinem, je pravděpodobnější dokonce 4000 krát. A dokonce máte vyšší pravděpodobnost, že se stanete kosmonautem a poletíte ještě ke hvězdám – zde je sice vaše pravděpobnost vyšší pouze pět a půlkrát, ale přesto.

 

Téma pro politické mrtvoly, které chtějí obživnout

Vlastně je to obzvláštní schopnost, z ničeho uplést bič, a pobláznit lidi. V létě roku 2015 vzrušil olomoucký facebook fotografický příspěvek s titulkem „Už jsou tady!“ nebo tak nějak; na nekvalitní fotografii ukazoval skupinu tmavších lidí, sedících před vestibulem hlavního nádraží na kufrech. Lidé tomu uvěřili a masivně sdíleli.

Je však zajímavé sledovat, kdo se „tématu imigranti“ vlastně chytil: pan prezident vede jejich zástup a je bizarní porovnat si vztah obyvatelstva k němu v čase – pro mnohé z nich to byl ještě nedávno padouch, který kouří v České televizi a opilecky se potácí u korunovačních klenotů, tudíž jedinec neschopný vlády; nyní je pro tytéž v roli otce národa, chránícího nás před invazí ze Sýrie. Tématu se chytila jako poslední záchrany v mrtvolné křeči se svíjející ODS jménem svého nesmělého předsedy; je otázka, jestli by podobná prohlášení dokázal vyslovit na katedře své rodné alma mater. Ovšem nebýt toho, možná by už strana byla dávno hluboko pod pětiprocentní hranicí a zapomenuta. Tomia Okamuru, už od pohledu typicky českého synka, pak ani netřeba zmiňovat.

Imigrantů se ale chytili také všichni ti, kteří za normálních politických časů mnohdy nedokázali získat ani podporu ve své obci, natož aby jim někde v novinách vyšel článek, neměli co říci a nenašli nikoho, kdo by je poslouchal. Do této kategorie spadá třeba Martin Konvička, který se svým zjevně šovinistickým hnutím mimořádně touží udělat velkou politiku. Přitom možná islamistu nikdy v životě nepotkal; pro běžného voliče už jen tímto padá „jediný možný“ a především krajně stupidní rozdělovník na příznivce a odpůrce islámu.

 

Proč je „téma migranti“ vymyšlené a neexistuje

Každý den se v ČR ukradne dvacet aut. Policie zatkne šest pachatelů loupežných přepadení, a jedenáct lidí kvůli drogám. Právě včera byl ovšem v České republice zadržen jeden migrant. |Slovy – jeden migrant. Tato data uvádí na svém webu Český rozhlas. Podle policie bylo od začátku roku 2016 zadrženo v ČR celkem 56 ilegálních migrantů, v detenčním zařízení v Bělé pod Bezdězem je z dostupné kapacity 700 míst obsazeno utečenci pouhopouhých pět lůžek. Což není žádná politická proklamace všiváckých „sluníčkářů“, ale tvrdá statistická data. A nic na tom nemění ani to, že v Německu nebo ve Švédsku je těch lidí víc. Jinými slovy: „téma“ alespoň v rámci České republiky zkrátka neexistuje, a armáda ozbrojených sebevražedných atentátníků se u nás nevyskytuje a nikdy vyskytovat nebude. Politická kariéra se na tom ale vystavět dá. Přesto jsou tací, kteří na toto "téma" dokáží vypustit na facebook i víc než deset příspěvků denně.

Závěrem: aniž bychom chtěli v redakci stranit některé politické straně, je v kontextu tohoto článku skoro až nutné zveřejnit stanovisko krajského lídra olomouckých Pirátů. Zde je ve zkrácené verzi:

Vytváří se dojem, že je potřeba si vybrat "stranu barikády". Jen je potřeba osobnost, která by se jich zastala a nahlas řekla:

- není čeho se bát - je normální odmítat islamismus i neonacismus zároveň
- není třeba si vybrat mezi náckem a sluníčkářem
- radikalimus, extremismus a netolerance jiných náboženství jsou zavrženíhodné postoje, ať přichází z kterékoli strany
- respektování základní listiny práv a svobod člověka není slabost a už vůbec ne vlastizrada
- nepřilévejte olej do ohně, neboť násilí plodí zase jenom násilí

Martin Šmída, lídr strany v krajských volbách za Olomoucký kraj (převzato z internetu, kráceno)

-vb-

Další články