Zde může být vaše reklama.

Letošní letní Flora bude jiná, říká Eva Fuglíčková

Letošní letní Flora bude jiná, říká Eva Fuglíčková

foto: Archiv redakce

06. 08. 2020 - 12:00

Letošní Letní Flora Olomouc 2020 láká na téma Zahrada za zdí. Tentokrát návštěvníky zavede do tajů městských zahrádek, dvorků a zákoutí. Nejen o tom, jaká bude Flora, ale i tom, jak výstaviště překlenulo vynucené změny v programu, jsme hovořili s Evou Fuglíčkovou, ředitelkou výstaviště Flora Olomouc.

 

Tradiční výstava Flora byla vzhledem ke korona opatřením na jaře zrušena. Ale milovníci květin, zahrady a vůbec přírody o své oblíbené okamžiky nepřišli.
Letošní rok je pro všechny takový ne zrovna příjemný. V každém případě život jde dál a musíme se snažit pracovat. A dělat to, co nás baví a proč tady jsme. Poprvé za šedesát let trvání se výstava Flora Olomouc neuskutečnila v jarním termínu. My jsme vrhli všechny síly na to, abychom udělali menší akce, ať už Selské trhy, které se v průběhu května a června rozjely velice dobře, tak Zahradnické trhy, které byly na konci května a začátkem června. A takovou menší, ale podle mě velice romantickou akcí bylo Vyznání růžím v Rozáriu na začátku července. To se ale opravdu nedá s Florou srovnávat, jednalo se o venkovní akci. Ještě nám navíc moc nepřálo počasí, přesto mám z této akce dobrý pocit, velice se vydařila, byla hodnocena jako první floristická akce v průběhu letošního roku. Byly tam tři velké florální objekty a navíc v mobilní hale byla opravdu velká sbírka růží různých kultivarů. Kromě toho, že Rozárium jako takové čítá zhruba sto osmdesát odrůd růží. Byla to velice zajímavá akce. Přesto všechno se těšíme na výstavy Flora Olomouc.

Ovšem Flora nakonec bude i v letošním roce, už se blíží.
Přípravy jsou v plném proudu a věříme, že obě se budou moci uskutečnit. Teď se soustředíme na letní etapu. Ta proběhne 23. srpna, pokud to samozřejmě epidemiologická opatření dovolí. My jsme na to připraveni. Samozřejmě nás to všechno stojí více námahy. Ale opravdu tu akci chceme uskutečnit tak, aby jak návštěvníci, tak vystavovatelé neměli obavy. Zajištujeme vše po několika liniích. Ať už respektováním počtu návštěvníků, které můžeme v tomto okamžiku na tu akci pustit. Tak samozřejmě zajištěním dostatečného počtu dezinfekcí, piktogramy, které budou upozorňovat na pravidla chování, což budou činit i pořadatelé. Také stánky budou postaveny tak, aby dodržovaly čtyřmetrový odstup. V podstatě se ta opatření týkají i zvýšeného úklidu, zvýšeného větrání hal. Na to všechno jsme připravení. Co se týká gastro zón, tak tam jsou ta opatření ještě přísnější. Na vše jsme připraveni. Samozřejmě to všechno nese s sebou navýšení nákladů, které s přípravou Flory souvisejí. Ale chceme lidem přinést konečně první zahradnickou výstavu v České republice v letošním roce. A věřím tomu, že se to uskuteční tak, aby spokojenost byla oboustranná – jak ze strany vystavovatelů, tak zejména ze strany návštěvníků.

Pokud budou platit současná pravidla, tam je omezení pět set osob. Znamená to, že budete muset počítat, kolik lidí zrovna v pavilonu je?
Ano. Budeme je muset počítat. Na druhou stranu máme tu výhodu, že sedmdesát procent akce probíhá na venkovních plochách. Takže tam jsou ta opatření relativně mírnější. Všechno dodržíme tak, aby to bylo regulérní.

V pavilonu A byl komfort možnosti využít více vstupů. Bude to opět možné?
Poslední dva tři roky jsme se snažili o to, abychom nevedli lidi jako ovce předepsanými chodníčky. Teď to bude také takto rozvolněné, aby mohly být dodrženy rozestupy. Ale právě proto, že budeme muset počítat, kolik lidí v pavilonu je, tak východ bude jenom jeden. Nicméně tím, že je ten pavilon tak velký a výška ke stropu je až jedenáct metrů, a je klimatizovaný i větratelný, tak jsme přesvědčeni, že nebezpečí je tam opravdu minimální. Co se týká menších pavilonů, tam budeme dodržovat počet sto lidí, byť je povoleno pět set. Ty pavilony nejsou velké, vešlo by se jich tam víc, ale budeme dodržovat počet sto návštěvníků, aby měli zachován komfort.

Flora má zajímavý podtitul.
Téma expozice je Zahrada za zdí. Je velice aktuální v dnešní době, pro léto úplně ideální. Je to otázka využití městských dvorků a vnitrobloků. V podstatě v takových sekcích představíme, jak je možné je využít. Že je to prostor pro sportoviště, pro setkávání se sousedů, kulturní prostor. Ale zejména jde o pojetí ze zahradnického hlediska. I ten vizuál výstavy předkládá pohled na vnitroblok přes klíčovou dírku. Ve většině pavilonů jsou expozice. V přístavbě pavilonu A je expozice věnovaná dvacátému výročí zapsání Sloupu Nejsvětější Trojice do UNESCO, bude věnována památkám UNESCO nejen v Olomouci, ale i v celé republice. Zase v návaznosti na květiny a floristická aranžmá. V pavilonu E bude expozice Českého zahrádkářského svazu, ta nese název Zahrádkové osady. Bude o tom, jak je možno pojmout fenomén zahradních městeček, která jsou jakýmsi druhým domovem lidí, kteří bydlí ve městech. V Oranžerii bude velice zajímavá expozice se spolupráci s Unií výtvarných umělců Olomoucka. Má téma Pod křídly múz, je to spojení tvorby umělců Olomoucka. Tentokrát to budou spíše sochy, v loňském roce to byly obrazy, v kombinaci s florálními objekty. Navíc Unie výtvarných umělců Olomoucka letos slaví 30. výročí, je to jeden z bodů oslav. V pavilonu H připravujeme oblíbenou vědecko-výzkumnou laboratoř. Ta láka zejména mladší generaci, děti, rodiče s dětmi. Představí se tady vědecko-výzkumná společnost Haná z Holice, Univerzita Palackého a Mendelova univerzita z Brna. Přiblíží svět botaniky a rostlin touto formou.

Jak dlouho trvá připravit takovou výstavu? 
V podstatě od tohoto týdne začínáme stavět výstavu. V minulém týdnu jsme finalizovali veškeré přípravy, to znamená dokupuje se materiál, dělají se poslední objednávky. Na letní Floře opravdu pracuje od doby nouzového stavu, kdy nám bylo jasné, že jarní Flora nebude. Tři měsíce, to je krátká doba. A jsou to tři měsíce velmi intenzivní práce. Většinou se výstava začíná připravovat rok předem, vše se musí chystat s opravdu velkým předstihem. O to je to pro nás náročnější pracovat v této době, kdy nevíme, co se kdy změní. Ale pokud bychom si řekli, že to přestaneme chystat, protože v Olomouci může vzniknout nějaké ohnisko a pak nevznikne, tak to bychom asi mohli tu práci úplně zabalit. Samozřejmě pracujeme s tím rizikem, ale na druhou stranu se to snažíme udělat tak, pokud nebude nějaké rozhodnutí vis maior, které bohužel už neovlivníme, aby to bylo nejbezpečnější pro všechny.

A nemáte trošku strach, že vám to zase někdo zakáže?
To víte, že mám strach. To bych vám lhala, kdybych řekla, že ne. Ale rozhodli jsme se takto, s požehnáním naší dozorčí rady, a pokud nenastane nějaké rozhodnutí z vrchu, tak uděláme všechno pro to, aby byl ten prostor bezpečný a lidé si konečně mohli užít zahradnického výstavnictví. Jakože letos si ho ještě neužili.

Zmínila jste trhy – Selské a Zahradnické. Když se osvědčily, budete v nich pokračovat i v budoucnu?
Určitě. Co se týká Selských trhů, tak s těmi jsme začali 30. dubna s vypsáním termínů do konce června. A byly vždycky poslední pracovní den v týdnu odpoledne. O prázdninách jsme přešli na čtrnáctidenní interval. S tím, že od září bychom, zhruba do půlky října, opět pokračovalo v týdenním rytmu. Tam už je více výpěstků, nastává období sklizně úrody. Je fakt, že nám letos nepřálo počasí, přesto tady bývalo kolem padesáti prodejců, dokonce některý pátek jsme se dostali i k sedmdesáti. A Olomoučané si na to začali zvykat, což je pozitivní. A pozitivní je i to, že si začali zvykat na některé prodejce. Třeba rajčata z Haňovic, to je věc, pro kterou jezdilo osmdesát procent lidí. Myslím, že se nám opravdu daří to, aby to byli prvovýrobci a ne nějací překupníci. Co se týká Zahradnických trhů, tak to byla taková slabá náplast za jarní Floru. Abychom umožnili jak návštěvníkům, tak i prodejcům ten obchod v předjaří uskutečnit. Navíc jsme to naplánovali po zmrzlých, kdy se prodávají jak balkonové květin, tak i sadba a tak dále. Pokud se situace nějak stabilizuje a opět se to stane nedílnou součástí výstav Flora, tak tam o pokračování neuvažujeme. Ale pokud by nastala situace jako letos na jaře, tak je to, myslím si, forma, jak alespoň částečně těm lidem refundovat, že nemůžou na Floru. Je fakt, že situace se mění hodně rychle a musíme na to reagovat. Maximálně se snažíme, věřím tomu, že i když jsou tam krátké doby na přípravu, tak že se nám to daří a lidé z toho měli dobrý pocit. A věřím, že se lidem bude líbit i letní Flora. A stráví tady dost času, odnesou si to krásno a nezapomenutelný zážitek.

A Vyznání růžím, to se také v budoucnu znovu objeví?
Bývalo součástí Flor, nebo v pavilonech ve Smetanových sadech. Máme za to, že jestliže je tady krásné zrekonstruované revitalizované Rozárium, kde je spousta odrůd, kam si lidé zase zvykli chodit, tak ukazujme to, co roste a tu krásu, kterou tady máme. Plánujeme, že Vyznání růžím bude probíhat v polovině června. Je to takový vhodnější termín, protože růže jsou v tom nejvýraznějším a největším květu, navíc kvetou veškeré sadovky, které už v půlce července odkvetly. Za dva roky budeme slavit padesáté výročí založení olomouckého Rozária. Do té doby bychom rádi tu akci vyšperkovali tak, aby to zase bylo o nějaký level výš.

Další články