HC zápasy listopad

LAHODNÉ NOVINKY Adventní překvapení: návrat Olopunče a sladkých tvarůžků

Adventní překvapení: návrat Olopunče a sladkých tvarůžků

foto: Michal Folta

14. 11. 2025 - 14:49

Listopad přináší Olomoučanům dobré zprávy. Dočkají se opětovného otevření populární Tvarůžkové cukrárny a navíc se na Dolní náměstí vrátí jedinečný kulturní koncept, který byl v Olomouci léta znám jako Olodvorek. Pouze se přestěhuje do jiné, ovšem ještě zajímavější budovy.

 

„Pamatujete si, jak jsme se loučili s Olodvorku? Slovy, že světla zhasínají, ale teplo zůstává? Tak vám můžeme s velkou radostí i pokorou oznámit, že to teplo nás zase všechny zahřeje. A bude to jen několik desítek metrů od původního Olodvorku,“ napsal veřejně zakladatel Olodvorku, kapitán Ololodí a provozovatel Ološlapů Šimon Pelikán. Nový kulturní a společenský prostor otevře už v pátek 14. listopadu ve sklepních prostorách pod kapucínským kostelem Zvěstování Páně.

Od pátku se tady bude možné společně potkávat u teplého Olopunče, při koncertech a jiných akcích. Organizátor a neúnavný hybatel věcí Pelikán tak naváže na letitou tradici Olopunče, při kterém se konávaly koncerty, divadelní představení a příjemná setkání. „Děkuji všem kapucínům, kteří nám to umožnili, jmenovitě našemu rodinnému příteli otci Pavlovi,“ uzavírá Šimon Pelikán.

Nabízí se samozřejmě otázka, zda tento netradiční a trochu tajemný prostor pod kostelem, kousek od bývalé kapucínské hrobky, zůstane otevřený dlouhodobě, nebo jen do Vánoc.

Další adventní novinkou, kterou určitě mnozí Olomoučané uvítají, je Tvarůžková cukrárna z Loštic. Ta už 20. listopadu otevře svou pobočku ve Ztracené ulici číslo 8. Otevřeno bude vždy od čtvrtka do neděle od 10 do 18 hodin. V tomto případě je ovšem už teď jisté, že jde o dočasné sídlo – vybírat z gastronomické nabídky originální cukrárny může milovník Olomouckých tvarůžků až do 21. prosince. Hlavní základnu si cukrárna ponechává v Lošticích.

Stánek této rodinné firmy byl v provozu už v sobotu během Svatomartinských trhů na Horním náměstí a patřil k těm nejvíce navštěvovaným. Nabídku tvoří tvarůžkové moučníky, trubičky z vlastního listového těsta, šátečky, dezerty či tvarůžkové koule se švestkou uvnitř.

Před lety měla Tvarůžková cukrárna trvale otevřeno v Denisově ulici, nakonec se ale firma stáhla do domovských Loštic, protože kapacitně obě cukrárny nestíhala.

Nový „Olodvorek“ i obnovená Tvarůžková cukrárna patří v Olomouci zatím k nejzajímavějším překvapením nadcházejícího předvánočního období. Třeba se dočkáme i dalších.

V sobotu 22. listopadu přibude třetí novinka. Olomoucké Poděbrady, oblíbené výletní místo nejen Olomoučanů, se částečně přesune do Ztracené ulice. Ve zdejší proluce vznikne dočasná pobočka této populární firmy, a návštěvníci zde mohou očekávat kromě koncertů a jarmarku také speciální gastronomickou nabídku a punč.

Další články