Olomoučtí neurochirurgové použili u pacienta mozkovou stimulaci
Neurochirurgové z Fakultní nemocnice Olomouc dosáhli významného milníku v léčbě duševních…
foto: kudyznudy.cz
27. 07. 2025 - 16:26
Přemyslovice - Jen pár kilometrů od sebe stojí rozhledny na vrcholu Strážná u Přemyslovic a na Velkém Kosíři nedaleko Slatinic. Zatímco první byla před pár dny slavnostně otevřena, druhá půjde k zemi kvůli nevyhovujícímu technickému stavu.
Obecní rozhledna na vrchu Strážná (427 m n. m.) poskytuje úchvatné výhledy na střední Moravu i vzdálené destinace. Z vrcholu je za jasného počasí vidět široké okolí – od Velkého Kosíře, Plumlovského zámku, Hostýnských vrchů, Svatého kopečku až po Jeseníky na severu. Stavba z modřínového dřeva a oceli s betonovým základem je vysoká deset metrů a připomíná historickou strážní věž, která kdysi střežila kupeckou stezku.
Obec investovala do stavby zhruba milion korun, očekává nárůst turistického ruchu ve vsi i okolí. "Předpokládáme, že modřínové dřevo vydrží 20 až 30 let. Musíme se o něj samozřejmě starat, takže počítáme i s následnou péčí," řekla ČTK starostka Přemyslovic Iveta Pořízková.
Naopak na Velkém Kosíři na pomezí Olomoucka a Prostějovska půjde rozhledna k zemi, zbourání 12 let staré vyhlídky doporučilo nedávno vedení Mikroregionu Kosířsko. Rozhledna je od října 2023 kvůli špatnému technickému stavu uzavřena, s vadami konstrukce se však potýkala již v předchozích létech. Další opravy by podle statiků nedávaly smysl a přišly by na velké peníze.
Přemyslovice jsou obec ležící ve střední části Moravy v Olomouckém kraji asi 16 kilometrů severozápadně od okresního města Prostějova a asi 23 kilometrů západně od Olomouce. Obec se rozprostírá v jižní části Zábřežské vrchoviny v údolí Přemyslovského potoka. Nejvyššími body obce jsou Buček (482 m n. m.) a Strážná (427 m n. m.).
Neurochirurgové z Fakultní nemocnice Olomouc dosáhli významného milníku v léčbě duševních…
Milovníci vína zpozorněte! V olomouckém podniku Bounty Rock Cafe se 19. února chystá výjimečná…
Pro všechny, kdo v dohledné době plánují svatbu, se dnes, v sobotu 17. ledna, Galerie Šantovka mění…
V úterý v nočních hodinách zasahovali hasiči u požáru bytu v Olomouci, kde došlo k zahoření…
Sobota 3. ledna byla na výjezdové základně Zdravotnické záchranné služby v Zábřehu ve znamení…
Tradiční Průvod tří králů projde historickým centrem Olomouce v úterý 6. ledna 2026 dopoledne.…