Zde může být vaše reklama.

ZAPOJTE SE DO ANKETY Po 31 000 letech konečně dostane dívka jméno

Po 31 000 letech konečně dostane dívka jméno

foto: Správa jeskyní ČR

28. 06. 2024 - 12:12

Mladeč – Sedmnáctiletá dívka, která před 31 tisíci lety za doby kamenné pobývala v Mladečských jeskyních na Olomoucku, konečně dostane jméno. Do finále spěje anketa jeskyňářů, kteří oslovili veřejnost, aby jim s výběrem pomohla. Před pár dny uzavřeli první kolo a pustili do konečného hlasování nejčastějších deset jmen - Ava, Khan, Mae, Maja, Mlada, Mladenka, Mladka, Myra, Rena, Runa. V anketě hlasovalo na 700 lidí a desítka jmen se vybírala z 355 návrhů.

 „Velmi příjemně nás překvapilo, kolik různých zajímavých nápadů ze strany místních i vzdálenějších hlasujících přišlo. Bylo opravdu velmi těžké se dobrat slíbených deseti finálních jmen. Omlouváme se těm, jejichž jméno se do výběru neprobojovalo, a doufáme, že se přesto zapojí do druhého kola hlasování,“ říká spoluautor výzkumu rekonstrukce dívčiny tváře Karel Drbal ze Správy jeskyní ČR.

O finální jménu kromaňonské dívkylze hlasovat na webu mladecske.caves.cz/hlasovani-kromanonka. „Budeme moc rádi, když se zapojí co nejvíce hlasujících. Naopak prosíme, aby každý férově poslal jen jeden hlas, aby výsledek měl opravdu vypovídací hodnotu,“ dodává vedoucí Mladečských jeskyní Ondřej Vlček. K myšlence, aby dívka nebyla jen anonymní, když už má i tvář, inspiroval správu jeskyní a obec například ledovcový muž z Tirol s přezdívkou Ötzi podle místa nálezu.

Podobu sedmnáctileté ženy, která před 31 tisíci lety za doby kamenné pobývala na území dnešního Olomoucka, naznačil před pár lety společný projekt brazilských a českých vědců. Lidskou lebku, kterou v Mladečských jeskyních u Litovle na Olomoucku objevil v roce 1881 rakousko-uherský archeolog Josef Szombathy, hlouběji prozkoumal tým odborníků. Cicero Moraes z Brazílie digitálně vytvořil forenzní rekonstrukci podoby obličeje ženy z pravěku. „Nejprve se předpokládalo, že jde o lebku dospělého muže. Pozdější studie, které porovnávaly charakteristiky jiných fosilií nalezených na místě, ale odhalily, že jde ve skutečnosti o lebku ženy, která zemřela ve věku kolem 17 let, před 31 000 lety,“ přiblížil Karel Drbal.

---

Složitý labyrint puklinových chodeb a dómů Mladečské jeskyně vytvořila příroda ve vápencovém vrchu Třesín. Jsou bohatě zdobeny krápníky a sintrovými náteky, zároveň jde o největší a nejstarší pohřebiště kromaňonského člověka ve střední Evropě. Za rok objevení podzemních prostor se považuje 1826, elektricky osvětlené jsou od roku 1911. V jeskyních jsou malebná zákoutí, kde se vedle starých krápníků tvoří i nová výzdoba. Mezi nejkrásnější a téměř neporušené části patří Chrám přírody nebo Panenská jeskyně. Dominantou a symbolem podzemního systému je přes dva metry vysoký stalagmit Mumie. Světově proslulou archeologickou lokalitou je Dóm mrtvých se zbytky ohnišť a kostí pravěkých zvířat a rekonstrukcí dávného pohřebního rituálu. Celkem mají jeskynní chodby délku 1250 metrů a 92 schodů. O možnostech prohlídky 400metrové návštěvnické trasy se lze více dozvědět na webu mladecske.caves.cz či na facebook.com/mladecskejeskyne.

 

 

Další články