Causa Traviata: Jak šel čas s policejními sklizněmi v Ospělově
Vehemence, s níž se Dušan Dvořák domáhá veřejné pozornosti, staví jeho kauzu (a její vývoj v…
11. 11. 2015 - 00:00
Lidé, kteří celodenně pečují například o nemohoucí prarodiče nebo postižené děti, a nemohou se proto vrátit do zaměstnání, pobírají od státu pečovatelský příspěvek ve výši několika tisíc korun. Pokud ale týž člověk nemá nikoho, kdo by se o něj staral, a čerpá totožnou péči kdekoli v sociálním ústavu, dostane na něj tento desetitisíce korun.
Disproporce ve státní podpoře mezi příjmy pečujících rodin a ústavů přitom není dána vysoce specializovanou zdravotnickou péčí, která je proplácena z veřejného zdravotního pojištění. „Jedná se pouze o obstarání daného člověka, přebalit, dát mu najíst, umýt, převléci ho,” vysvětluje Martina Žďárská, která celodenně pečuje o svou 92 letou nemohoucí maminku. Podobně jsou na tom i rodiče postižených dětí; i oni dostanou na pečovatelském příspěvku pouze několik tisícikorun.
Takový příjem ovšem v žádném případě nevynahradí ztrátu příjmů ze zaměstnání, a často ani nestačí na dostatečný nákup zdravotnického materiálu, plen a podobně. Pokud však stejnou péči odvádí některé ze sociálních zařízení, dostane peněz od státu více. Nejedná se přitom o drobné.
Financování zařízení sociálních služeb (a sociálních služeb vůbec) je vždy vícezdrojové. Dotace ze státního rozpočtu přitom tvoří asi 26% z celkových nákladů sociálních služeb.
Pokud je nemocný (v dnešním newspeaku „klient”) umístěn v takovém zařízení sociálních služeb, je právě toto zařízení navíc příjemcem pečovatelského příspěvku, který je - pro srovnání - pro pečující rodinu zdrojem jediným. Ne však pro sociální zařízení.
Tím totiž výčet příjmů ústavu rozhodně nekončí. Jsou zde také ještě úhrady zdravotních pojišťoven. „V zařízeních sociálních služeb, především v těch, ve kterých jsou umístěni klienti s nejvyšším stupněm závislosti, působí zdravotnický personál, který je hrazen z veřejného zdravotního pojištění a uživateli je tak poskytována zdravotní i sociální péče v potřebném poměru. Celkové průměrné měsíční náklady na jedno lůžko v pobytových sociálních službách se pohybují v rozmezí 25 000 až 35 000 korun, potvrdila pro Olomoucký Večerník mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petra Velhartická.
Ministerstvo však podle jejích slov sleduje pouze průměrné náklady. „Takže je zřejmé, že na uživatele s vyšším stupněm závislosti budou náklady vyšší,” říká ministerská mluvčí.
Ke krytí části nákladů na lůžko tak slouží sociálním zařízením nejen příspěvek na péči, ale i další zdroje financování jako jsou i dotace ze státního rozpočtu, z rozpočtů krajů, nebo obcí. Příspěvky se tak celkem mohou vyšplhat až k neuvěřitelným 70 tisícům na měsíc a lůžko.
Nejedná se přitom o nějakou specializovanou zdravotní péči, nýbrž jen o mytí zadků, odsávání hlenů a krmení hadičkou. V kvalitě poskytnuté péče doma a v ústavu tedy není rozdíl a nevyžaduje specializované zdravotníky. Proč je tedy rozdíl v příjmech rodin a ústavů tak propastný?
Korunu všemu nasazuje skutečnost, že pokud si pečující rodič chce na pár dní od čtyřiadvacetihodinové šichty odpočinout a svěřit nemohoucího rodiče nebo dítě do péče podobného zařízení, ještě za jeho umístění zaplatí.
Řešení? Nejspíš v nedohlednu. Jak nám v uplynulém týdnu potvrdily zdroje z ministerstva práce a sociálních věcí, příspěvek na péči nebyl valorizován od jeho zavedení v roce 2007, a jak nám následně sdělilo ministerstvo financí, zdroje na jeho úpravu v rozpočtu pro nejbližší období zřejmě „nejsou”.
-ms-
Vehemence, s níž se Dušan Dvořák domáhá veřejné pozornosti, staví jeho kauzu (a její vývoj v…
Zajímalo nás, jak se změnila kvalita obědů pro žáky Slovanského gymnázia v Olomouci po návštěvě…
Bez citace, bez uvedení jména autora převzal server poslance za Olomoucký kraj Radima Fialy…
Situace v mateřské škole Michalské stromořadí je napjatá. Poté, co velká část bývalých i současných…
Ten nápad jmenovat svého kozla pastrorem Konopné církve mohl mít opravdu jen Dušan Dvořák. Od ledna…
Kdo čekal během série mezi Přerovem a Prostějovem střety fanoušků obou klubů a "spálená města",…