Zde může být vaše reklama.

NOVÝ MORAVSKÝ METROPOLITA Trvalo to rok a devět měsíců. Olomouc se dočkala arcibiskupa

Trvalo to rok a devět měsíců. Olomouc se dočkala arcibiskupa

foto: Pavel Langer / Člověk a Víra

09. 02. 2024 - 14:59

Skoro dva roky čekala Olomouc a Olomoucká arcidiecéze na nového arcibiskupa. Dnes se dočkala, po odchodu Jana Graubnera na post arcibiskupa pražského v květnu 2022 byl jeho olomouckým nástupcem jmenován Josef Nuzík. Inaugurace nového arcibiskupa se odehraje v dubnu. 

Při setkání, které se dnes, v pátek 9. února 2024 v poledne uskutečnilo v olomoucké katedrále sv. Václava, oznámil apoštolský nuncius v ČR arcibiskup Jude Thaddeus Okolo jméno nového arcibiskupa olomouckého a metropolity moravského. Papež František jím jmenoval dosavadního administrátora arcidiecéze a pomocného biskupa Josefa Nuzíka. Úřadu se ujme v polovině dubna. Olomouc byla bez arcibiskupa od května roku 2022. 

Ve svých prvních slovech po jmenování biskup Nuzík vyjádřil poděkování za důvěru, kterou novým úřadem dostává: Bohu, ale také papeži Františkovi a apoštolskému nunciovi i celé nunciatuře, která proces jmenování vedla. „Děkuji i vám všem, milí bratři a sestry, kteří jste se více než rok a půl na tento úmysl modlili. Možná se vám ta doba zdála už i dlouhá, byla ale důležitá – prosili jsme za potřebné vlastnosti pro diecézního biskupa. Vím, že je nemám, ale chci do nich s Boží pomocí dorůstat,“ zmínil také biskup Nuzík a dodal: „Budu vám vděčný za spolupráci, trpělivost a podporu lidskou i duchovní v modlitbě.“

Připomenul mimoto, že jmenování přichází jen pár dní před svátkem sv. Cyrila a Metoděje, jak ho slaví světová církev. „Soluňští bratři poukazují na naše kořeny a stojí u základů života z víry na Moravě, a tato víra je i po staletích vzácným pokladem, v němž je možné nacházet světlo a sílu také pro naši dobu,“ zdůraznil biskup Nuzík a dodal, že navazovat chce i na práci dalších svých předchůdců, a zejména arcibiskupa Jana Graubnera, se kterým 13 let spolupracoval jako generální vikář. „Současná doba není jednoduchá, zároveň nám ale Bůh nabízí řadu možností, jak zvládnout svůj život osobní i rodinný. Věřím, že je s jeho pomocí objevíme a také se o ně budeme dělit s lidmi kolem nás,“ uzavřel svůj první pozdrav věřícím.

Inaugurace – uvedení do úřadu – se odehraje až v sobotu 13. dubna. Arcibiskupství současně požádalo duchovní správce farností, aby ve svých farnostech zajistili vyzvánění zvonů po dobu 10 minut, dnes mezi 13. a 18. hodinou a aby vyvěsili diecézní prapor od chvíle, kdy zprávu o jmenování obdrží, až do soboty 18:00. Všichni věřící se pak prosí o modlitbu za nově jmenovaného arcibiskupa a jeho působení.

Mons. Josef Nuzík (* 1966) pochází ze Strání na Uherskohradišťsku a po maturitě pracoval jako soustružník v Uherském Brodě. Kněžské svěcení přijal roku 1995 a působil v Novém Jičíně. Jeho dalšími působišti byly Luhačovice (1996–1997), Nivnice (1997–2003) a Štípa u Zlína (2003–2005), v tomto posledním období byl také děkanem vizovického děkanátu. Od roku 2005 sloužil jako vicerektor kněžského semináře v Olomouci a roku 2009 jej arcibiskup Jan Graubner jmenoval svým generálním vikářem. V červenci roku 2017 byl jmenován pomocným biskupem olomouckým, v létě roku 2022 byl po odchodu arcibiskupa Graubnera do Prahy zvolen administrátorem arcidiecéze a 9. února 2024 ho papež František jmenoval novým arcibiskupem. (úplný životopis)

Fotogalerie (Pavel Langer / Člověk a Víra)

Zdroj: Arcibiskupství olomoucké

Další články