Zde může být vaše reklama.

ŽIJÍ DÍKY ZOO V zoo se narodili velmi vzácní daňci mezopotámští

V zoo se narodili velmi vzácní daňci mezopotámští

foto: Zoo Olomouc

01. 07. 2024 - 10:10

OLOMOUC – Dvě mláďata vzácného daňka mezopotámského, který je na pokraji vyhubení, se narodila v olomoucké zoo na Svatém Kopečku. Ta je jedinou zahradou v Česku, kde se tento druh rozmnožuje. Ve volné přírodě žije asi 600 až 700 jedinců, dalších cca 250 jedinců je chováno v zoo.

 

„Ačkoliv se jedno mládě narodilo starší zkušené samici a druhé porodila mladičká samice, obě zvládají péči o svého potomka na výbornou,“ uvádí zooložka Jitka Vokurková. V Olomouci se doposud narodilo 8 jedinců tohoto druhu. „Daněk mezopotámský představuje jeden ze zapomenutých triumfů ochranářské práce zoologických zahrad. Bez ní by s největší pravděpodobností z naší planety zcela zmizel,“ dodává.

Daněk mezopotámský je jedním ze zvířat, které znali lidé od pradávna. Byl zobrazován na starověkých památkách již v 9. století před naším letopočtem. Žil v jihozápadní Asii (Malá Asie a Persie, přesněji od Libanonu po Írán), přičemž na Blízkém východě byl vyhuben na konci 19. století. Naštěstí však byly o padesát let později v roce 1956 objeveny dvě populace v Íránu. Z nich se roku 1960 dostala samička a v roce 1964 sameček do zoo v německém Kronbergu. Kronberský chov byl velmi úspěšný a na jeho základě vznikla v evropských zoo populace, která dnes čítá 107 jedinců v 16 zahradách. Další desítky daňků chovají izraelské zoologické zahrady, které tento druh úspěšně vypouštějí do přírody.

Parohy mají pouze samci, jejich délka je mezi 50 až 70 cm. Samcům začíná první paroží růst zhruba ve druhém roce života, v předjaří shazují staré a v dubnu jim začíná vyrůstat nové, které je pokaždé o něco delší a rozložitější. Obývá řídké lesy. Samice s mláďaty se sdružují do stád, samci do samčích skupin. V období říje si samci vytvářejí teritoria, kam lákají samice. Tráva tvoří 60 % jejejich potravy spolu s listy a různými plody.

Další články