Zde může být vaše reklama.

NOVÁ BUDOVA Hasiči mají nové zázemí pro chemickou a technickou službu

Hasiči mají nové zázemí pro chemickou a technickou službu

foto: HZS Olomouckého kraje

02. 02. 2024 - 14:01

Moderní zázemí pro chemickou, technickou i spojovou službu získali profesionální hasiči v Olomouci díky novému objektu. Před budovou byla v pátek 2. února přestřižena páska a přístavba tak byla slavnostně otevřena. Akce se zúčastnil generální ředitel HZS ČR generálporučík Vladimír Vlček, ředitel HZS Olomouckého kraje brigádní generál Karel Kolářík, hejtman Josef Suchánek a zástupci akciové společnosti První KEY-STAV, která měla stavbu na starosti.

Příslušníci chemické, technické a spojové služby, kteří se starají mimo jiné o komunikační prostředky, speciální vybavení, detekční techniku a dýchací přístroje profesionálních i dobrovolných hasičů, mohou využívat větší dílny a moderní zázemí odpovídající současným požadavkům na výkon služby. Součástí prostor je tzv. mokrá a suchá dílna chemické služby i moderní technologie pro plnění tlakových láhví dýchacích přístrojů s novým výkonným kompresorem firmy Dräger.

Objekt nabízí také zázemí pro hasiče se specializacemi: potápěče, lezce a střelmistry, kteří zde mohou využívat i větší skladovací prostory. Nechybí ani myčka pro výjezdovou techniku, garáže pro speciální techniku a další skladovací prostory.

Stavba byla zahájena v říjnu 2022. Celkové náklady jsou 45,2 milionu korun, většina byla financována ze státního rozpočtu, 7 milionů přispěl Olomoucký kraj.

Součástí akce bylo také slavnostní předání daru Olomouckého kraje. Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje převzal tři sady hydraulických vyprošťovacích zařízení značky Holmatro v bateriovém provedení. Na jejich nákup přispěl kraj 2 miliony korun. Celkové náklady na pořízení tří sad činily 3,18 milionu korun. Hydraulické vyprošťovací nářadí slouží pro vyprošťování osob při složitých dopravních nehodách.

Deseti městům a obcím byly předány cisternové automobilové stříkačky a velitelské vozy. Tím se zvýšila akceschopnost a využitelnost jednotek požární ochrany v kraji. Osm obcí si převzalo hydraulická vyprošťovací zařízení, čímž se rozšířil počet jednotek, které budou moci zasahovat u dopravních nehod a zvyšovat tak úroveň bezpečnosti a ochrany zdraví.

Vybavení, které dosud sloužilo u profesionálních hasičů, si převzali starostové obcí a velitelé jednotek sborů dobrovolných hasičů.

Další články