Do obnovy hřišť dá letos Olomouc 3 miliony korun
Tři dětská hřiště v Olomouci se ještě v letošním roce dočkají zásadní obnovy. Město investuje…
foto: archiv
22. 07. 2019 - 13:00
Provést chemickou analýzu materiálů a zbytků polychromie, které se používaly při stavbě kostela svatého Mořice v centru Olomouce, mají za úkol chemici přírodovědecké fakulty zapojení do projektu Arteca. Výsledky analýzy by měly pomoci restaurátorům při probíhající rozsáhlé rekonstrukci chrámu za skoro 130 milionů korun.
Chemici v uplynulých dnech odebrali vzorky z okenních oblouků a dalších míst na fasádě památky, kde byly patrné zbytky polychromie. „Další vzorky byly odebrány z okolí olověného nápisu na západní straně kostela. Účelem je zjistit, zdali se v těchto místech v minulosti vyskytovala nějaká barevná výzdoba,“ řekl Lukáš Kučera z katedry analytické chemie.
Aby nedošlo k poškození památky, musely být odebrané vzorky co nejmenší. „Na základní analýzu stratigrafie, tedy zalití vzorku do pryskyřice a přípravu nábrusu mi stačí několik miligramů. Z nich odeberu ještě zhruba jednu desetinu a na té se budou provádět podrobné analýzy. Pokud by se ale jednalo o nějaký jiný druh speciální analýzy, jako je například studium rozpustných solí, je potřeba mít vzorky o hmotnosti kolem půl gramu,“ uvedl Lukáš Kučera.
Výsledkem budou informace o materiálovém složení, případně různých organických látkách například pojivech, které byly při stavbě kostela přidány do malty nebo pigmentové vrstvy. Výsledky analýz mají být hotové ještě během tohoto léta a budou cennou informací pro restaurátory, kteří kostel opravují.
Projekt Arteca, který vznikl v minulém roce, tvoří tým odborníků z řad analytické chemie, historie umění, optiky a fyziky. Cílem je vyvinout nové metody a techniky, které jsou důležité při bádání ve sféře kulturního a uměleckého dědictví v České republice.
Tři dětská hřiště v Olomouci se ještě v letošním roce dočkají zásadní obnovy. Město investuje…
Na Svatém Kopečku začala oprava autobusové zastávky ve směru na Olomouc. Práce odstartovaly 5.…
Víte, že růže se očkují? Právě tak vznikají nové růže pro olomoucké rozárium. Vedoucí rozária a…
Vedení dopravního podniku podepsalo v minulém týdnu smlouvu na nákup deseti autobusů, dorazit mají…
Druhá letošní výzva Fondu pomoci olomouckým dětem začala 1. července. Rodiny s nižšími příjmy mohou…
Zubří stádo v olomoucké zoo na Svatém Kopečku se rozrostlo hned o dvě mláďata. „Zatímco první se…