Na Novou Ulici nepojedou tramvaje ani po Vánocích, výluka bude delší
Velká modernizace tramvajové trati na Novou Ulici měla skončit letos v prosinci. Nestane se tak,…
11. 06. 2016 - 00:00
Podle zprávy Národního památkového ústavu, kterou má Hanácký Večerník k dispozici, není rekonstrukce hřbitovní zdi na Svatém Kopečku a nahrazení původní zdi betonovými tvárnicemi v souladu se zájmy památkové péče. "Nově provedená výměna části původního oplocení hřbitova z režného zdiva za zeď z tvárnic Face Blocks výrazně znehodnotila prostředí hřbitova," píše se ve zprávě.
Olomoucký Magistrát ale na stanovisko Národního památkového ústavu nedal, a nadále pokračuje v přestavbě historické zdi z betonových bloků. Proti způsobu rekonstrukce se zvedla vlna občanské nevole, ze strany radnice ale zatím neexistuje ani náznak snahy nevkusnou akci zastavit.
Skutečnost, doložená fotodokumentací, je taková, že všechny vybourané cihly hřbitova jsou pečlivě čištěny, skládány na palety a baleny do fólie, což není zrovna obvyklý postup při likvidaci stavební suti.
Palety pečlivě očištěných a zabalených historických cihel. Zacházeli jste takto se stavební sutí, když jste stavěli barák? Foto archiv redakce
Mezi obyvateli Kopečka tak existuje podezření, že o historické zdivo má někdo zájem a rekonstrukce hřbitovní zdi se mu mimořádně hodí. Když se v této věci obrátil se svým podezřením Milan Řehák na primátora Staňka, dozvěděl se z odpovědi, že totiž "k vaší doměnce, že je stavební materiál - kámen a cihly - čištěn, skládán na palety, balen do fólie a odvážen pro některého z klientů MmOl Vám na základě vyjádření vedoucího odboru investic Magistrátu města Olomouce ing. Michaličky sděluji, že zhotovitel stavby se při podpisu smlouvy o dílo zavázal vybouraný / poškozený materiál odvézt na skládku Medlov, kde tuto skutečnost doloží dodáním vážících lístků a k ověření této skutečnosti dojde při fakturaci odvozu sutě na skládku."
Památkáři (ne ti magistrátní) jsou ovšem zděšeni. Hanácký Večerník má k dispozici jejich stanovisko k celé kauze, které se vůči způsobu rekonstrukce staví nanejvýš odmítavě. Původní oplocení hřbitova bylo provedeno z režného zdiva na soklu z lomového kamene. V tomto cihelném zdivu byly po letech patrné trhliny, což naznačovalo statické porušení zdiva. Rekonstrukce tedy byla potřebná. Jiná věc ovšem je, jak k ní olomoucká radnice přistoupila. "Nově provedená výměna oplocení hřbitova z režného zdiva za zeď z tvárnic Face Blocks výrazně znehodnotila prostředí hřbitova a kulturní památky kaple svaté Barbory," píše se v posudku NPÚ. "Není v zájmu památkové péče nadále pokračovat stejným způsobem. Jedná se o významný veřejný prostor, navržená obnova nezohledňuje význam a důstojnost místa. Doporučujeme provést rekonstrukci oplocení z režného zdiva tak, aby zůstal zachován charakter a vzhled původního oplocení hřbitova," uvádí se v posudku NPÚ. Jako příklad pak výslovně uvádí rekonstrukci hřbitovní zdi z Chválkovic, kde byl zachován původní vzhled oplocení z režného zdiva.
(redakčně kráceno)
Autor: Vlastimil Blaťák
Velká modernizace tramvajové trati na Novou Ulici měla skončit letos v prosinci. Nestane se tak,…
Strašidelný týden v zoo se svou nezaměnitelnou dušičkovou atmosférou letos potěšil 20 981…
Olomouc - Olomoučtí obyvatelé mají jedinečnou příležitost ovlivnit budoucnost Mlýnského potoka a…
Olomouc – Podvodníci zkoušejí stále nové a nové finty, jak okrást důvěřivé lidi o peníze. Před pár…
Olomouc – Olomoucká charita a spolek Dobré místo pro život uspořádaly ve čtvrtek na Horním náměstí…
Olomouc – Významný přínos k přežití jednoho z nejvíce ohrožených dravých ptáků světa, orla opičího,…