
Tramvaje na Novou Ulici od dubna znovu nepojedou
Olomouc – Bohužel to není aprílový žert. Tramvaje z centra města Olomouce na zastávku Nová Ulice…
foto: Vizualizace: M2AU s.r.o.
02. 04. 2025 - 11:38
Olomoucké tržiště čeká významná proměna. Podkladem bude projektová dokumentace, jejíž zadání schválili radní. Dnešní situace, kdy plocha slouží jen jako zeleninové tržiště a parkoviště, neodpovídá prestižní poloze na hranici historického centra. Zatím se však plány nijak nedotknou samotné budovy.
Návrh, jehož autorem je architektonická kancelář M2AU s.r.o., představuje rozsáhlé úpravy plochy tržnice a okolí. Jde o plochu v těsné blízkosti ulic Kateřinská, třídy Svobody a Aksamitova. Projekt nyní nezahrnuje samotnou historickou budovu tržnice, protože ta má soukromého vlastníka. Vedení města po jednom pokusu v minulosti dnes o odkupu ani nejedná.
„Dominantou této lokality je historická budova tržnice, která však není v majetku města. Kancelář architekta města nyní zadala vypracování podrobné architektonické studie, která řeší nejen materiálové řešení, ale i členění plochy, mobiliář, dlažbu či odvodnění,“ přiblížil náměstek primátora Tomáš Pejpek. Cílem studie je podle něj vytvořit podrobné podklady pro další fáze projektování a urychlit tak realizaci úprav. Studie zároveň zohledňuje možnosti financování města a počítá s postupnou etapizací realizace.
Opozice by ráda viděla co nejdřívější řešení i samotné budovy. „Historická budova tržnice je nedílně spjatá s celým okolím a nedovedeme si v našem klubu SPD a Trikolory představit, že bude plocha tržnice řešená bez budovy samotné historické tržnice,“ uvedl náměstek hejtmana a zastupitel Pavel Jelínek.
„V první řadě řeknu, že úpravy okolí tržnice bez tržnice samotné budou vždy jen takovým polovičatým řešením. Stavu historické budovy si lidé dlouhodobě všímají a je to opravdu problém,“ reagoval i bývalý primátor a dnes člen zastupitelstva a poslanec Martin Major. Nemyslí si ale, že by tržnice nutně měla být majetkem města: „Preferoval bych, aby tržnici vlastnil a provozoval soukromník, ovšem aby on i město spolupracovali, protože budova a její bezprostřední okolí k sobě logicky patří. Město by soukromníkovi mělo vyjít maximálně vstříc, kupovat objekt ale nemusí, protože na to nemá prostředky a nejspíš ani rozumné využití.“
A kdy se tedy má tato opomíjená část města změnit? „Letos, s možným přesahem do roku 2026, je naplánováno zpracování projektové dokumentace a povolování stavby. Realizaci předpokládá střednědobý rozpočtový výhled na roky 2026-27,“ řekl pro Hanácký Večerník Tomáš Pejpek.
Hlavním cílem je vrátit lokalitě reprezentativní charakter a zároveň vytvořit příjemné a funkční prostředí pro obyvatele i návštěvníky města. „Studie se zaměřuje na různé aspekty využití prostoru, od materiálů až po možnosti výsadby zeleně a mobiliáře. Zachovány zůstanou tradiční tržní stoly, které budou nově uspořádány a doplněny stromy, čímž vznikne příjemná atmosféra pro trhy, kulturní akce nebo jiná setkání,“ vysvětlila Jana Křenková z kanceláře architekta města.
Prostor před tržnicí se uvolní pro kulturní a společenské akce, jako jsou koncerty nebo sezónní atrakce, například ruské kolo či kluziště. V rámci projektu je navrženo i zázemí pro trhy v podobě kontejnerových modulů, které budou sloužit jako toalety, kavárna nebo sklad.
V rámci projektu se počítá s vybudováním parkových úprav a propojení prostoru s Bezručovými sady. Severo-východní okraj území, který tvoří břeh Mlýnského potoka, bude zpřístupněn a upraven pro veřejnost. Nové řešení zahrnuje i návrh skateparku v Kateřinské ulici, který doplní nabídku volnočasových aktivit v oblasti. V Aksamitově by se pak měl rozšířit chodník doplněný zelení, před základní školou sv. Voršily tak vznikne velkorysý předprostor.
První etapa úprav, která zahrnuje plochu tržnice, parkoviště a okolí historické budovy, má odhadované náklady okolo 30 milionů korun. Druhá etapa se zaměří na úpravy ulic Kateřinská a Aksamitova, třetí etapa zahrnuje úpravy parku u Mlýnského potoka a propojení s Bezručovými sady, přičemž náklady jsou odhadovány okolo 5 milionů na každou z nich. Celkové náklady projektu se tedy pohybují v řádu desítek milionů korun.
Olomouc – Bohužel to není aprílový žert. Tramvaje z centra města Olomouce na zastávku Nová Ulice…
Byl běžný páteční den a Radek si vyzvedával svého zdravého syna na fotbalovém tréninku. Plánování…
Celé tři dny, od 21. do 23. března, bude Výstaviště Flora Olomouc žít velkým svátkem modelářů –…
Olomouc - Od 1. června čeká obyvatele Olomouce i návštěvníky města novinka v městské dopravě. A ne…
Nejhůř z olomouckých městských čtvrtí je na tom v oblasti protipovodňové ochrany Chomoutov.…
Olomouc - Od února loňského roku nahrazuje strážníky kontrolující zaparkovaná vozidla v Olomouci…