
Tramvaje se vrátily na poškozenou trať, musí jet pomaleji
Tramvaje na Nové Sady po osmidenní výluce opět jezdí. Výluku zavinila nehoda vlaku, který vykolejil…
foto: ZOO Olomouc
01. 04. 2021 - 09:31
Ve výběhu lemurů v olomoucké zoologické zahradě je v posledních dnech opravdu živo. Stávající obyvatelé výběhu, který v běžných časech díky své přístupnosti a umístění přitahuje nejedny oči návštěvníků, pořádně trsají. A to už i s nejmladším mládětem, které zatím nikdo s návštěvníků, vzhledem k uzavřené zoo, neviděl. A tak se na něj teď můžete podívat vy.
"Věříme, že mládě narozené 4.3.2021 návštěvníci spatří jako ještě malé, nikoliv odrostlé, že se k nám brzy vrátí a budou se z nových přírůstků těšit stejně jako my. Jeho porodní váha byla sice nízká, ale díky své vitalitě brzy zesílilo," prozradila něco málo k nejnovějšímu mláděti u lemurů zooložka Jitka Vokurková.
Jak probíhá chov lemurů v olomoucké zoologické zahradě?
Úplně první lemury chovala olomoucká zoologická zahrada mezi lety 1990 až 1993. Pak dlouho nic, až v roce 2002 poskytla azyl sedmi samcům z pražské zoo, která tehdy, stejně jako celá Praha, trpěla povodní. K otevření opravdového dlouhodobého chovného centra došlo až v roce 2012, kdy se do Olomouce nastězovaly tři samice z olomoucké zoo a přibyl k nim Král Jelimán z polské Opole.
"Král Jelimán, byť byl z počátku spíše Jelimánem než králem, ale nakonec pochopil, co se od něj očekává, překonal jazykovou bariéru, oplodnil všechny samice současně a následující rok se olomoucká zoo dočkala prvních 3 mláďat. Od té doby se zde tito lemuři pravidelně rozmnožují a k dnešnímu dni se zde narodilo celkem 37 mláďat," uvedla mluvčí zahrady Iveta Gronská.
Kdo je lemur kata?
Lemur kata obývá výhradně ostrov Madagaskar, kde žije v početných skupinách až o 30 členech, kterým velí dominantní samice. Mezi jeho typické znaky patří dlouhý pruhovaný ocas, kterým udržuje rovnováhu při skocích, a většina z nich, byť ne všichni, se na něm pyšní 13 černými a 13 bílými pruhy. Pohybuje se převážně v korunách stromů, a je oproti jiným lemurům aktivní ve dne. Živí se zejména lesními plody, ovocem, semeny a výhonky stromů, či hmyzem.
"Mládě se drží nejprve na břiše matky, po 2 týdnech přesedlá na matčina záda. Samice kojí zhruba 5 měsíců. Evropská asociace zoologických zahrad (EAZA) uvádí v rámci chovu v 210 zoo 2185 jedinců. Většině poloopic kvůli kácení deštných pralesů doslova mizí domov před očima a stávají se tak nejohroženější skupinou primátů na světě," prozradila mluvčí zahrady Gronská.
Zajímavosti o lemurech
Slovo Lemuros používali staří Římané, kteří tak nazývali duchy zemřelých. Jejich pojmenování pro zvířata z Madagaskaru pochází od prvních Francouzů, kteří na ostrově přistáli a slyšeli zvířata plačtivě naříkat. A proto je začali označovat jako lemury.
"Slovo 'lemur' tedy znamená 'noční putující duch'. Lemuři mívají problémy s termoregulací. Za chladného počasí se k sobě tisknou, aby se zahřáli. Po ránu se snaží ohřát co největší plochu těla slunečními paprsky, sedávají otočení k vycházejícímu slunci s rozpaženými horními končetinami. U lemurů dochází k samočinnému upínání šlach, proto, když ohnou loketní, či kolenní kloub, automaticky se končetinami přichytí větve. Lemuři jsou významnými zahradníky, neboť roznáší semena rostlin, a tím přispívají k obnově flory na Madagaskaru," doplnila Gronská.
Tramvaje na Nové Sady po osmidenní výluce opět jezdí. Výluku zavinila nehoda vlaku, který vykolejil…
Výluka tramvajového provozu na Nové Sady, způsobená vykolejením vlaku na křížení tratí v ulici…
Olomouc - Městská policie v Olomouci v poslední době zaznamenává zvýšený počet případů porušování…
Olomoucké tržiště čeká významná proměna. Podkladem bude projektová dokumentace, jejíž zadání…
Olomouc – Bohužel to není aprílový žert. Tramvaje z centra města Olomouce na zastávku Nová Ulice…
Byl běžný páteční den a Radek si vyzvedával svého zdravého syna na fotbalovém tréninku. Plánování…