Na Novou Ulici nepojedou tramvaje ani po Vánocích, výluka bude delší
Velká modernizace tramvajové trati na Novou Ulici měla skončit letos v prosinci. Nestane se tak,…
25. 09. 2020 - 08:00
Pokud vás zajímalo cokoliv z historie Olomouce posledního půldruhého století, stačilo obrátit se na jediného muže – historika Milana Ticháka. Skromný, ochotný a velmi vzdělaný olomoucký patriot teď bohužel odešel. Milan Tichák zemřel 23. září 2020 ve věku 87 let.
Milan Tichák je jedním z laureátů ceny města Olomouce. Málokdo si právě tuto cenu zasloužil tak jako on. Olomouc byla totiž pro doktora Ticháka celoživotní inspirací a podle jeho slov dokonce měla vliv na to, že se nakonec rozhodl vystudovat historii. Původně totiž uvažoval o docela jiné profesní dráze, protože chtěl být vojenským letcem a dokonce absolvoval vojenské učiliště v Prostějově. Stará Olomouc jej ale přesvědčila. „Velice to mému zájmu o historii pomohlo, představte si, že z našeho domu, přímo pod okny, vedly dva prampouchy. Kdybych byl tehdy odvážnější, mohl jsem na ně vylézt! Na historii jsem si tak mohl doslova sáhnout…,“ vzpomínal Milan Tichák na inspirativní vliv historické Olomouce v době, kdy se s rodiči coby třináctiletý chlapec přistěhoval do Olomouce a domov našli v bytě ve Školní ulici.
Profesní dráha největšího znalce regionální historie 19. a první poloviny 20. století přitom byla příznačně poznamenána absurdní nepřejícností minulého režimu. Tichák sice coby pracující zvládl i vystudovat a napsal tak výbornou závěrečnou práci o historii podniku Kosmos, která pak vyšla tiskem, historii se už ale nadále věnovat nesměl. Vzhledem k tomu, že za srpnové okupace aktivně vystupoval proti okupantům a svůj odpor vůči nim neskrýval ani později u prověrkové komise, s plánovanou profesí historika na univerzitě se musel rozloučit. „Při pozdějším posuzování oněch událostí jsem byl označen za hlavního aktéra odporu. Profesionálním historikem jsem se tedy stát nemohl a místo toho jsem se šel třídně uvědomovat do výroby,“ vzpomínal s úsměvem Milan Tichák.
Dějinám města, které měl tak rád, se tedy profesně mohl věnovat až od roku 1990. O tom, že přes nepřízeň osudu a režimu ani trochu nezahořknul, pak svědčí ohromná šíře jeho polistopadového díla. Budoucím generacím všem zájemců o dějiny Olomouce zanechal tak rozsáhlý materiál, že v moderní olomoucké historiografii nemá obdoby. Dá se říci, že svými knihami i novinovými články tisícům Olomoučanů otevřel do té doby neznámou historickou tvář našeho města.
Olomoučané budou na Milana Ticháka vzpomínat jako na autora zhruba dvou desítek knih o minulosti města, neúnavného popularizátora dějin Olomouce, geniálního průvodce starými časy i přátelského a velmi ochotného člověka. Milan Tichák byl osobností, která bude Olomouci mimořádně chybět.
Velká modernizace tramvajové trati na Novou Ulici měla skončit letos v prosinci. Nestane se tak,…
Strašidelný týden v zoo se svou nezaměnitelnou dušičkovou atmosférou letos potěšil 20 981…
Olomouc - Olomoučtí obyvatelé mají jedinečnou příležitost ovlivnit budoucnost Mlýnského potoka a…
Olomouc – Podvodníci zkoušejí stále nové a nové finty, jak okrást důvěřivé lidi o peníze. Před pár…
Olomouc – Olomoucká charita a spolek Dobré místo pro život uspořádaly ve čtvrtek na Horním náměstí…
Olomouc – Významný přínos k přežití jednoho z nejvíce ohrožených dravých ptáků světa, orla opičího,…