Na olympiádu do Paříže jedou i sportovci z olomoucké univerzity
Olomouc – Hned pětice sportovců svázaných s olomouckou Univerzitou Palackého zasáhne do bojů o…
18. 12. 2019 - 20:00
Na Univerzitě Karlově v Praze proběhl ceremoniál, během kterého tři nominanti z Univerzity Palackého (UP) přebrali profesorský jmenovací dekter z rukou ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy. Jmenovitě jde o filozofa Tomáše Nejeschlebu, hematologa Víta Procházku a Mariána Haláse z Přírodovědecké fakulty UP.
Tomáš Nejeschleba, vedoucí katedry filozofie Filozofické fakulty UP, se už v průběhu svého studia začal soustředit na období středověku, úžeji pak na dílo sv. Bonaventury z Bagnoregia. Postupně se jeho odborné zájmy rozšířily i na studium renesanční a raně novověké filozofie a především ho začalo zajímat, jak byla renesanční filozofie recipována a případně rozvíjena různými autory, kteří v šestnáctém a sedmnáctém století působili v českých zemích.
„Například Jan Jesenský nebo Valerian Magni, který navazoval na filozofii zmiňovaného sv. Bonaventury,“ uvedl nový profesor v oboru Filozofie. Dodal, že součástí jeho zájmu je i zkoumání vztahu filozofie, medicíny a přírodních věd, který byl v dané době velmi úzký. „U Jana Jessenia se jedná mimo jiné o ideové pozadí rozvoje anatomie, u Valeriana Magniho například o pokusy s vakuem odvolávající se na Galilea Galileie,“ dodal.
Profesor Tomáš Nejeschleba je velmi rád, že se v Olomouci podařilo rozvíjet studium myšlení období renesance a získat pro toto studium podporu z různých dotačních titulů a zorganizovat množství mezinárodních konferencí, díky kterým má dnes Centrum pro práci s renesančními texty dobrý ohlas v zahraničí.
„Velmi mě těší, že výsledky mé práce byly publikovány v prestižních zahraničních časopisech. Rád bych zmínil i filozofickou soutěž pro středoškolské studenty Nebojme se myslet, kterou jsem založil v roce 2010 a kterou vnímám také jako velký úspěch. Stále totiž přitahuje desítky středoškoláků a ukazuje, že zájem mladé generace o kritické myšlení neklesá,“ dodal.
Druhý z nově jmenovaných profesorů Univerzity Palackého, Vít Procházka, působí od roku 2001 na Hemato-onkologické klinice Lékařské fakulty UP a Fakultní nemocnice Olomouc, a to nejen jako lékař, ale také jako pedagog a vědecký pracovník. Odborně se zaměřuje na klinické a biologické prediktivní faktory u maligních lymfomů. Analýze prognostických faktorů léčby Hodgkinova lymfomu se díky Fulbrightovu stipendiu věnoval i během půlroční vědecké stáže v USA. Na svém kontě má přes devadesát původních prací v recenzovaných časopisech, řadu příspěvků na domácích i zahraničních konferencích. Je autorem jedné a spoluautorem čtyř monografií, za své práce získal v letech 2015 a 2018 Cenu děkana LF UP. Je členem několika národních odborných společností a pracovních skupin.
„Jsem vděčný za příležitost pokračovat ve skvělé tradici olomoucké hematologické školy a rád bych poděkoval za důvěru a mentoring svým učitelům, pánům profesorům Karlu Indrákovi, Vlastimilu Ščudlovi, Tomáši Papajíkovi a v neposlední řadě mému úplně prvnímu školiteli SVOČ docentu Jaroslavu Bačovskému,“ zdůraznil Vít Procházka, který za svůj největší profesní úspěch považuje práci s mladými adepty medicínské profese.
„Měl jsem veliké štěstí na své studenty, z nichž bez výjimky vyrostli skvělí hematologové a vědci. Jen namátkou zmíním Aleše Obra, Veroniku Hanáčkovou, Terezu Popkovou a Evu Mnacakanovou. Všichni mají obrovský potenciál posunout medicínu kupředu odborně, profesně, ale především lidsky,“ uvedl nově jmenovaný profesor v oboru Vnitřní nemoci.
Na návrh Vědecké rady Ostravské univerzity byl profesorem v oboru Politická a kulturní geografie jmenován Marián Halás, vedoucí katedry geografie Přírodovědecké fakulty UP. Marián Halás je absolventem Univerzity Komenského v Bratislavě, kde také působil na katedře humánní geografie a demogeografie. S Univerzitou Palackého je spojen od roku 2006. Odborně se zajímá o sídelní a regionální systémy a řízení a plánování prostoru. Je členem České geografické společnosti, Slovenské geografické společnosti nebo Společnosti pro regionální vědu a politiku.
Jmenovací dekrety pro nové profesorky a profesory podepsal prezident republiky Miloš Zeman 21. listopadu na návrhy vědeckých a uměleckých rad vysokých škol.
Olomouc – Hned pětice sportovců svázaných s olomouckou Univerzitou Palackého zasáhne do bojů o…
Olomouc – O čtyři samce a čtyři samice se rozrostlo v minulých dnech stádo sobů polárních v…
Loštice – Oblíbené olomoucké tvarůžky, jedinečný aromatický sýr populární doma i ve světě, jsou na…
Rok 2020 byl kvůli covidovým restrikcím pro mnoho lidí silným šokem, který mnohdy přinesl změnu…
Během včerejšího dne se na svou cestu za oceán vydal z olomoucké zoologické zahrady jeden z dnes…
Ve středu vyjde další číslo Hanáckého Večerníku, ve kterém se opět vrací recepty, které zvládnete…