Přes Hanušovice už projedete po nové silnici
Hanušovice - Řidiči mířící do Jeseníků a na Staroměstsko mohou konečně využívat opravenou silnici…
04. 09. 2020 - 07:30
Zatímco do konce června bylo v České republice zaznamenáno 158 případů klíšťové encefalitidy, v červenci přibylo dalších 208 případů a v srpnu 222. Olomoucký kraj se na počtu případů od začátku roku podílí 37 pacienty. Celorepublikově se počet případů meziročně zvýšil o třetinu, v Olomouckém kraji to bylo o 28 %. Proti klíšťové encefalitidě existuje očkování, které ale v České republice využívá jen 29 procent lidí.
Počet případů může do konce roku vzrůst až o 80 procent
Sezona klíšťové encefalitidy není ještě zdaleka za námi. Klíšťata jsou aktivní až do doby, kdy teploty klesnou pod 5 stupňů Celsia. To ukázal i loňský rok, kdy bylo do 31. srpna zaznamenáno 430 případů klíšťové encefalitidy a 2 312 případů lymeské borreliózy. Do konce roku se ale tato čísla zvýšila ještě o 80 % u klíšťové encefalitidy (na 774 případů) a o 68 % u lymeské borreliózy (na 4 105 případů). Na očkování přitom ještě není pozdě.
Zpráva SZU: klíšťata jsou i v parcích a na zahradách
„Ohniska klíšťové encefalitidy se vyskytují v biotopech se smíšenými a listnatými porosty, jednak v přírodě, v lokalitách s bujnou vegetací, na okrajích lesů, u vodních ploch a toků, ale i v blízkosti lidských obydlí, v parcích a zahradách,“ uvádí se ve zprávě o epidemiologické situaci klíšťové encefalitidy v ČR v roce 2019 (SZÚ). Jan Kynčl, jeden z autorů zprávy, dále říká: „Česká republika aktuálně patří k zemím s nejvyšším počtem případů klíšťové encefalitidy v Evropské unii, počty hlášených případů navíc mají rostoucí trend. Proočkovanost obyvatel ČR proti klíšťové encefalitidě je jen 29 %. V sousedním Rakousku, kde byla podobná situace jako v ČR, proběhla rozsáhlá vakcinace proti klíšťové meningoencefalitidě, a nyní je počet hlášených případů zhruba pětkrát nižší.“
Proč je klíšťová encefalitida tak nebezpečná?
Zatímco lymeská borrelióza, další onemocnění přenášené klíšťaty, je způsobena bakteriemi, lze ji tedy úspěšně léčit antibiotiky a při včasné léčbě zůstávají pacienti zcela bez následků, klíšťová encefalitida je virové onemocnění. Antibiotika tedy žádný efekt nemají a léčba se proto zaměřuje výhradně na tlumení projevů nemoci (horečka, bolest, zvracení, zmírnění otoku mozku). S původcem nákazy si musí poradit organismus sám – ne vždy je ale tento boj úspěšný. Následkem infekce tak může být trvalá invalidita, nebo dokonce smrt.
Očkování – pojišťovny přispějí na podzim i na začátku roku
Na rozdíl od borreliózy existuje u klíšťové encefalitidy očkování, které je k dispozici celoročně. I nyní lze ještě zabránit podzimní nákaze, protože ochranu je možné očekávat 14 dní po aplikaci 2. očkovací dávky. Čekání do zimních měsíců se nemusí, jak ukazují případy nakažených, vyplatit.
Dospělí i děti se mohou nechat očkovat u svého praktického lékaře nebo v očkovacím centru. Cena jedné dávky vakcíny je zhruba 900 korun, na očkování přispívají zdravotní pojišťovny až do výše 1500 korun ročně. Výhodou počátku očkování na podzim je přitom nejen samotná ochrana před nákazou, ale také fakt, že při základním schématu (3 dávky) je možné využít příspěvek pojišťovny jak letos, tak příští rok. Přeočkování probíhá jednou dávkou po 3 až 5 letech.
Hanušovice - Řidiči mířící do Jeseníků a na Staroměstsko mohou konečně využívat opravenou silnici…
Olomouc - Vlci, kteří se pohybují v Jeseníkách a sousedních pohořích, přivedli letos na svět…
Uničov – Provozovatelé restauračních provozů a barů docela kašlou na požární bezpečnost. Vyplynulo…
Olomouc – Taky se vám v posledních slunečných dnech stalo, že na stěnách, dveřích a oknech vašich…
Jeseník - Zářijové povodně mají oficiálně potvrzenou další oběť. Sedmadvacetiletá žena, kterou…
Šumperk - Chystáte se do Jeseníků? Těžké rány, které minulý měsíc regionům na obou stranách hor…